Baloldali szociológus rántja le a leplet: nincs mitől tartania a kormánypártoknak
Komoly kérdésekkel kell szembenéznie Magyar Péternek.
A kormánypárt jelöltje a valaha volt legmagasabb szavazataránnyal nyert.
Nyitókép: Eyepix/ NurPhoto via AFP
Mexikóban a kormánypárti jelölt, Claudia Sheinbaum nyerte meg az elnökválasztást, így ő lesz az észak-amerikai ország első női államfője – jelentette be vasárnap este az országos választási bizottság (INE) gyors mintavételes számlálás alapján.
A 61 éves, fizikus végzettségű, litván és bolgár gyökerekkel rendelkező Sheinbaum 2018 óta Mexikóváros polgármestere volt. A leköszönő elnök, Andrés Manuel López Obrador bizalmasának számít. A klímakutató politikus a szavazatok 58,3-60,7 százalékát szerezte meg a mexikói választási hatóság gyors mintavételes számlálása szerint.
Ez lehet a legmagasabb győztes szavazatarány a mexikói demokrácia történetében.
Az ellenzék jelöltje, Xóchitl Gálvez a szavazatok 26,6-28,6 százalékát kaphatta meg az előzetes eredmények szerint, az üzletasszony-politikus vetélytársát felhívva elismerte vereségét.
Az államfőválasztással egy időben megtartott parlamenti választásokon a kormányzó koalíció, a Nemzeti Újjászületési Mozgalom (Morena), a Munkáspárt és a Zöldek Pártjának szövetsége a kongresszus mindkét házában olyan nagy többséghez jutott, ami lehetővé teszi a koalíció számára, hogy ellenzéki támogatás nélkül fogadjon el alkotmányos reformokat.
A reprezentatív minta alapján elvégzett gyors előrejelzés szerint a koalíció 346-380 alsóházi mandátumot szerez meg az összesen 500 képviselői helyből. A becslés hibahatára 1,5 százalék.
Az új államfőnek gazdasági szempontból egyensúlyt kell teremtenie a népszerű jóléti politikák növelésére tett ígéretei között, miközben súlyos költségvetési hiányt és alacsony gazdasági növekedést örököl. A közbiztonság szempontjából pedig óriási feladat a drogkartellek háborújának megfékezése.
Az előzetes eredmények bejelentése után Sheinbaum azt mondta támogatóinak: kormánya költségvetési szempontból felelősségteljes döntéseket hoz majd, és tiszteletben tartja a központi bank autonómiáját. Megfogadta továbbá, hogy javítani fog a közbiztonságon, de erről kevés részletet árult el.
A választási kampány idején, amely Mexikó modern kori történetében a legvéresebb volt, 38 jelöltet gyilkoltak meg.
(MTI)